דר ברגר
בתחילת החודש הוזמן ד"ר ברגר להרצות בכנס הדו שנתי של האיגוד האירופאי לכירורגיה פלסטית אסתטית "EASAPS" אשר התקיים ברומניה וחזר עם חידושים מעניינים בתחום.. כמדי שנה לוקח ד"ר ברגר חלק בכנס השנתי לכירורגיה פלסטית ואסתטית ומתעדכן בכל החידושים שעתידים לבוא בתחום. בהתאם לרפורמה שבתוקף מ 1.7.2016 הורע מאוד מצבם הביטוחי של בעלי ביטוחים משלימים ובעלי פוליסות בריאות חדשות: בוטל מסלול ההחזר בגין ניתוחים או פעולות שבוצעו באופן פרטי.. ניתוח צוואר בניתוח נפרד!!! מהפיכה בתחום ניתוחי החזה - שתלי B-LITE !! 25.1.15 - הפסיקה האחרונה של רשות המיסים בנוגע לעתירתו של ד"ר ברגר לבג"ץ: "רופאים לא יידרשו יותר בפירוט פרוצדורות רפואיות בחשבוניות מס" ניתוחים לבני נוער בקיץ:
חופשת הקיץ של התלמידים בפיתחה, ואיתה התלבטות - האם קודם לבלות, או לשפר את המראה על ידי ניתוח פלסטי, וכמובן במה להשקיע את הכסף. הניתוח הנפוץ ביותר לבני נוער הוא ניתוח אף, החל מגיל 15-16 לבנות ו- 16-17 לבנים.
ניתוח אף הוא מבין הניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר במדינת ישראל.. ניתוח אף פופולרי נעשה בשיטה הסגורה, יחד עם זאת נמצאו יתרונות רבים לניתוח אף בשיטה הפתוחה.. גם ניתוח אף פתוח וגם ניתוח אף סגור הם ניתוחים טובים וראויים, הבחירה מביניהם תלויה באבחון הפגם ותיקון האף.
מתכננת לעבור ניתוח פלסטי בחזה וחוששת שלא תוכלי להניק? לפנייך התשובות לכל השאלות המטרידות..
למרות שניתוחי החזה נפוצים מאוד, עדיין קיים בקרב נשים רבות החשש מפגיעה ביכולת להניק. בכדי להסיר ספקות, ריכזנו עבורכן את כל המידע הדרוש, וכיצד ישפיע, אם בכלל, כל אחד מניתוחי החזה על יכולת ההנקה
הזדקנות הפנים ~~~ "התרוקנות": עם ההתבגרות נספג חלק מהשומן התת-עורי בפנים ויש נפילה של העור. לעיתים הרמת (מתיחת) פנים מספיקה, אך לעיתים יש להוסיף נפח ע"מ לקבל תוצאה משופרת ויפה יותר שאיבת שומן-מה חדש?
בשנים האחרונות הוכנסו טכנולוגיות חדשות-אולטרסאונד, לייזר, גלי-רדיו RF
הנסיון הוכיח שלא הושגו יתרונות בהוצאת השומן, כיווץ העור או תהליך ההחלמה בשיטות הללו לעומת שאיבה רגילה (אלא רק בעלויות). שאיבת שומן המתבצעת ע"י מנתח פלסטי מיומן נותרה השיטה המובילה לעיצוב הגוף. מקצועיות היא העיקר
הקטנת חזה לגבר (גניקומסטיה): רוב הגברים שמגיעים לניתוח הזה חושבים ש"רק להם זה קרה..." לא כך: זוהי בעיה כלל לא נדירה. הניתוח פשוט יחסית, שאיבת שומן מהחזה ולעיתים כריתת רקמת שד. נדיר שצריך לכרות עור עודף. בד"כ הצלקת מינימלית ובקושי נראית, ההחלמה קלה מאוד ובעקבותיה נפוץ המשפט: "למה חיכיתי עד עכשיו?!...

סרטן העור


מה זה סרטן העור?
סרטן העור הוא גידול סרטני (ממאיר) של העור. בשונה ממלנומה ממאירה, לרוב המכריע של סוגי סרטן העור יש פוטנציאל מוגבל להתפשט לחלקים אחרים של הגוף (גרורות) ולהוות סכנת חיים.
ישנם שלושה סוגים עיקריים של סרטן העור: 
(1) קרצינומה של תאי בסיס -BCC - (הנפוצים ביותר).
(2) קרצינומה של תאי קשקש – SCC- (השני הנפוץ ביותר), שמקורם בתאי עור.
(3) מלנומה, שמקורם בתאי עור מייצרי פיגמנט (melanocytes)  הוא פחות נפוץ, אם כי מסוכן יותר, מאשר שני הסוגים הראשונים).

מהם גורמי הסיכון לסרטן העור?
חשיפה לאור אולטרה סגול, המופק מן השמש או מיטות שיזוף. אנשים בעלי עור בהיר, עם עיניים בהירות ואנשים עם שיער בלונדיני או אדום פגיעים במיוחד. הבעיה גדולה יותר באזורים גבוהים מעל 1500 מ' או ליד קו המשווה, בהם החשיפה לאור השמש היא אינטנסיבית יותר.
מערכת חיסון מדוכאת כרונית (חיסונים) ממחלות בסיסיות כגון: זיהום HIV /  איידס או סרטן, או מכמה תרופות כגון פרדניזון או כימותרפיה
חשיפה לקרינה מייננת (טיפול קרינה אונקולוגי) או כימיקלים הידועים כגורמים לסרטן כגון ארסן
אנשים שיש להם היסטוריה של סרטן עור, בעלי סיכוי של 20% לפתח סרטן העור.
חולים מבוגרים בעלי רמת סיכון גבוהה יותר לפתח סרטן העור.

האם סרטן העור תורשתי?
מאחר שרוב סוגי סרטן העור נגרמים על ידי חשיפה לאור אולטרה סגול, סרטן העור בדרך כלל אינו נחשב לתורשתי. יחד עם זאת העובדה כי סרטן העור נפוץ יותר בקרב אנשים עם פיגמנטציה ירודה, הנובעת מצבע עור שעבר בירושה, תומכת בהנחה כי זה עלול לנבוע ממקור גנטי.

מה גורם לסרטן העור?
נראה כי סרטן העור של תאי הבסיס נובע ממוטציות DNA בתאים בשכבה העליונה של העור. רבים מסוגי סרטן מוקדמים אלה נמנעים לכאורה על ידי תגובה חיסונית טבעית, אולם כאשר נפגע מערך זה, עלולים להתפתח תאים ממאירים המתחילים לצמוח לגידולים.

בסרטן תאי הקשקש, הגידולים נובעים מתאי קשקשים נורמליים בשכבות הגבוהות של העור של האפידרמיס. בדומה לסרטן תאי הבסיס, תאים אלה נמנעים מלגדול בפראות על ידי מנגנוני תיקון מוטציה טבעיים. כאשר יש שינוי בגנים אלה או במערכת החיסונית השולטת בו, סרטן העור הזה מתחיל לגדול. ברוב המקרים, הגנים משתנים על ידי חשיפה לאולטרה סגולה.

מהם הסוגים השונים של סרטן העור?
קרצינומה של תאי הבסיס הינו הסרטן השכיח ביותר בבני אדם. למעלה ממיליון מקרים חדשים של קרצינומה של תאי בסיס מאובחנים בארה"ב מדי שנה. ישנם סוגים שונים של קרצינומה של תאי הבסיס: סוג שטחי – פחות מדאיג, סוג נודולרית – הסוג נפוץ ביותר, ויש את morpheaform,  שזהו הסרטן הכי מאתגר לטפל כי הגידולים גדלים לעתים קרובות בתוך הרקמה הסובבת בהן אין גבול מוגדר היטב.
קרצינומה של תאי קשקש מהווה כ -20% מכל מקרי סרטן העור, אך שכיח יותר בקרב אנשים עם אימונוס. ברוב המקרים, ההתנהגות הביולוגית שלו דומה מאוד לתאי קרצינומה של הבסיס, עם סיכוי קטן אך משמעותי להתפשטות רחוקה.

מלנומה – גידול ממאיר שמאופין בנגע כה פיגמנטרי. מזכיר שומה ("נקודת חן")  אך חריג במראה: גבול לא סדיר, גדילה מהירה, אזור בולט על פני אזור שטוח, אי בהירות שוליים וכד'. האבחנה קשה ונדרשת בדיקה של רופא עור או מנתח פלסטי , ולעיתים קרובות רק הסרה ובדיקה מיקרוסקופית יבדילו בין גידול לנגע שפיר
במקרה של חשד למלנומה יש צורךבהסרה דחופה של הנגע!
סרטן עור פחות נפוץ כולל בתוכו: מלנומה, קרצינומה של תאי מרקל, פיברוקסנתומה לא טיפוסית, לימפומה עורית ודרמטופיברוסרקומה.

מהם הסימנים והתסמינים של סרטן העור?
לרוב, בקרצינומה של תאי הבסיס יש מעט תסמינים אם בכלל. לעומת זאת קרצינומה של תאי קשקש עלולה להיות כואבת. שתי הצורות של סרטן העור עשויות להופיע כמו פצע מדמם, נוטף בעל קרום. הם מתחילים כמו גבשושית קטנות על העור, אשר עלולות לדמם לאחר טראומה קלה. 

סימנים ותסמינים של קרצינומה של תאי הבסיס כוללים:
- מראה של גבשושית בוהקת, אדומה, פנינה או שקופה
- גידולי עור ורודים או נגעים עם גבולות מורמים שנמצאים בקרום במרכז
- כתם אדמדם של עור עשוי לקרום או לגרד, אבל הוא בדרך כלל לא כואב
- אזור לבן, צהוב או דונגי עם גבול מוגדר היטב, הדומה לצלקת

סימנים ותסמינים של קרצינומה של תאי קשקש כוללים:
גבשושיות אדומות וקשקשיות, עם גבולות אסימטריים שעשויים לדמם בקלות
פצע פתוח אשר לא מגליד במשך שבועות
גידול דמוי יבלת
נגעים קשקשיים

מתי השומה מסוכנת או בסיכון גבוה להפוך לסרטן עור?
שומות הן כמעט בלתי מזיקות ורק לעתים רחוקות עלולות להפוך לסרטן העור. אם השומה הופכת לסרטנית, היא תהיה מלנומה. יש שלב טרום סרטני, הנקרא נבלוס דיספלסטי ובו סימנים מקדימים. גילוי מוקדם של מלנומה קורה כשמבחינים בשינוי בשומה: אסימטריה, גבול לא סדיר, שינויים בצבע, הגדלת קוטר, או שינויים מתפתחים אחרים. שומות לא הופכות לעולם לקרצינומה של תאי קשקש או קרצינומה של תאי בסיס.
חשוב: כויות משמש הן גורם סיכון חמורהעלול לגרום למלנומה.

מהם המקומות הנפוצים ביותר שבהם סרטן העור מתפתח?
סרטן העור בדרך כלל מתפתח באזורים בהם העור חשוף לשמש שוב ושוב במשך שנים רבות, כגון: פנים, אף, אוזניים, צוואר האחורי ובאזור הקירח של הקרקפת. פחות נפוץ שגידולים אלו יופיעו במקומות בהם אין חשיפה לשמש או חשיפה מוגבלת, כגון: הגב, החזה או הגפיים. עם זאת, סרטן העור עלול להתרחש בכל מקום על העור.

האם ניתן למנוע סרטן העור?
סוגים שונים של סרטן העור בהחלט ניתן למנוע על ידי הימנעות מהגורם המאפשר לגידולים להתפתח. אסטרטגיות מניעה כוללות: הגנה מפני השמש על ידי שימוש במסנני קרינה, ביגוד מגן, והימנעות מהשמש בשעות השיא של היום. הורים צריכים להבטיח שילדיהם מוגנים מפני השמש. אסור להשתמש במיטות שיזוף, שהן גורם עיקרי לחשיפה עודפת של אור אולטרה סגול וגורם סיכון משמעותי לסרטן העור. האקדמיה האמריקנית לדרמטולוגיה   AAD ציינה עלייה דרמטית במספרים של תחלואה בסרטן העור. יחד עם זאת יש עליה בטיפולים פורצי דרך לטיפול במלנומה.

אבחון
בדיקה על ידי רופא עור  של נגע חשוד היא צעד ראשון. אנשים עם גורמי סיכון או ריבוי נקודות חן צריכים להיבדק על בסיס קבוע.
לעיתים רצוי להיעזר במעקב צילומי (אינו בסל הבריאות) כי קשה לזכור בדיוק את מראה הנגעים.

לרופאי עור אמצעי עזר מצוין לאבחון נגעי עור: דרמוסקופ. הכנסתו לשימוש שדרגה את היכולת לאבחן

הסרת  גידולי עור או נגעים חשודים. 

הפעולה נעשית על ידי המנתח הפלסטי.. לרוב הניתוח נעשה בהרדמה מקומית בחדר טיפולים במרפאת הרופא. לעיתים , משיקולים רפואיים יבחר המנתח לבצע את ההליך בבית החולים.